Investeren aan de kust in 2026: waar liggen de
kansen?.
Een objectief en duidelijk overzicht op basis van de Kustbarometer 2026.

Een markt in twee snelheden
De grootste tegenstelling in 2026 is die tussen verouderd en nieuw vastgoed. Wie een appartement van meer dan dertig jaar oud koopt, doet vandaag relatief goede zaken: in Blankenberge en Middelkerke daalden de gemiddelde appartementsprijzen voor verouderd vastgoed het voorbije jaar respectievelijk met 6,1% en 1,0%. Tegelijk zit nieuwbouw stevig in de lift, een nieuwbouwappartement aan de kust kostte in de eerste helft van 2025 gemiddeld 450.927 euro, een stijging van 13,4% op één jaar tijd.
De reden is dubbel. Energiezuinige nieuwbouw stijgt sneller in waarde omdat de kostprijs zelf toeneemt (materiaalprijzen, strengere EPB-normen), maar ook omdat verouderde appartementen vanaf 2026 onder een strengere renovatieplicht vallen. Een koper die een appartement met EPC-label E of F overneemt, heeft zes jaar de tijd om naar minstens label D te renoveren. Dat verklaart waarom de prijs van slecht geïsoleerde appartementen onder druk staat.
De cijfers per badstad
De Kustbarometer geeft per gemeente een ander beeld. Oostende blijft de motor: een dijkappartement kostte er in het eerste semester van 2025 gemiddeld 375.426 euro (+10,4%). De stad ontving samen met Knokke-Heist het grootste aantal vergunningsaanvragen in 2024. Voor wie verhuurbaar volume zoekt, vaste verhuur of toeristisch, blijft Oostende een vaste waarde.
De Panne zit in een ander segment. Een dijkappartement kost er gemiddeld 233.042 euro (+3,1%). Sinds de coronaperiode is het overaanbod weggewerkt en de vraag trekt opnieuw aan, vooral van Vlaamse kopers die een tweede verblijf in eigen land zoeken.
Middelkerke en Bredene worden vaak genoemd als opkomende gemeenten. De instapprijzen liggen er lager, maar de prijsstijging op lange termijn is reëel: voor De Panne, Knokke-Heist, Middelkerke, Nieuwpoort en Bredene samen ligt de gemiddelde prijsstijging over tien jaar op meer dan 25%. Dat komt neer op een gemiddeld rendement van ongeveer 6,2% op kapitaalwinst, exclusief huurinkomsten.
Wat verklaart de stijging op langere termijn?
Drie factoren spelen mee. Eén: het aanbod nieuwbouw krimpt structureel. In 2025 werden in heel Vlaanderen 9% minder bouwvergunningen uitgereikt dan in 2024, en zelfs 35% minder dan in 2021. Twee: de bouwshift van de Vlaamse overheid wil het ruimtebeslag verder afbouwen, wat betekent dat nieuwe ontwikkelingen bijna uitsluitend op bestaande percelen of via sloop en heropbouw gebeuren. En drie: aan de kust is grond per definitie eindig.
Voor de investeerder betekent dat één ding: schaarste in het kwaliteitssegment, en dat is precies het segment waarin nieuwbouw zich bevindt.
Welke kopersprofielen zien we?
In onze projecten in West-Vlaanderen zien we bij Groep Schollier drie types kopers.
De eigenaar-bewoner die zelf aan zee komt wonen, vaak vijftigplus, soms na de verkoop van een gezinswoning in het binnenland.
De investeerder voor vaste verhuur die op zoek is naar een appartement met Bijna Energie Neutraal-niveau (BEN), omdat dat de huurprijs en de aantrekkingskracht voor huurders verhoogt.
De koper-tweede verblijf die het appartement zelf wil gebruiken en sporadisch verhuurt.
Voor elk van die drie profielen is nieuwbouw aan de West-Vlaamse kust in 2026 fiscaal en operationeel interessanter dan een aankoop op de bestaande markt. De permanente regeling van 6% BTW bij sloop en heropbouw, voor wie er zelf gaat wonen en gedurende minstens vijf jaar gedomicilieerd blijft, maakt het verschil concreet zichtbaar. Ook investeerder-verhuurders kunnen nu van 6% btw genieten. Ontdek in dit artikel alle voorwaarden.
In één zin
De kustmarkt in 2026 is geen markt waarin u alles kunt kopen en op winst hopen. De juiste keuze tussen verouderd en nieuw, en tussen de juiste badstad, bepaalt of u over tien jaar op een meerwaarde kijkt of op een renovatiefactuur.
Benieuwd naar ons aanbod in deze badsteden?
Neem vrijblijvend contact op met ons voor meer info over onze energiezuinige nieuwbouwappartementen in interessante badsteden zoals Middelkerke, Lombardsijde, Nieuwpoort en Oostende.

